AREÁL MALÁ SKÁLA SE SALOONEM, KLUBOVNOU
a POST OFFICE PONY EXPRESS č.21 

WESTERN KLUB z.s.

 WESTERN KLUB v roce 2023

Náš spolek se každým rokem rozšiřuje, kromě stálých členů máme své Přátele Western klubu a Pony Expressu, Dětský western klub, Klub nadšenců, kterým se líbí Western klub. Setkáváme se dle potřeb spolku i neorganizovaně, vše co děláme, děláme z lásky a pro radost.

Westernový areál Malá skála Kletné se Saloonem se stal vyhledávaným turistickým, kulturním a společenským cílem a zázemím občanů Suchdolu nad Odrou a okolí, regionu Poodří i Moravskoslezského kraje. Pořádáme zde akce místního, regionálního i celorepublikového významu. Suchdol nad Odrou je známým poštovním uzlem jezdců Evropského Pony Expressu, máme za sebou již 39. ročník jízdy Pony Expressu. Vyhledávanou kulturní akcí Western klubu je například dvoudenní Suchdolský country fest, kde v roce 2023 soutěžilo 19 amatérských kapel, máme za sebou již 6 ročníků oblíbeného a hojně navštěvovaného Gulášfestu. Westernoví jezdci se scházejí na Jarní vyjížďce a Hubertově jízdě, kde pro nejezdící pořádáme tradiční soutěže jako např. hod podkovou a hod kloboukem o hodnotné ceny. Western klub se věnuje i dětem, pořádáme Westernové dětské odpoledne plné her a soutěží, příměstské tábory, letos k nám zavítal již podruhé Mikuláš s družinou. Pro místní pořádáme každý letní pátek Muzicírování s koncerty kapel k poslechu i tanci, po celý rok běží páteční sekávání kamarádů při kytarách. Nechybí brigády jako Česko uklízí a my jsme u toho, kosení trávy, udržovaní skalky, výzdoba květinovými truhlíky, chystání dřeva na zimu, velikonoční a vánoční zdobení atd. I letos Saloon vyzdobily stylizované Jesličky s Ježíškem. 

Dokončili jsme rekonstrukci chatek, vybavili jsme je stylově. Zdárně dokončujeme budování venkovního WC s bezbariérovým přístupem, dokončujeme obložení zadní časti Saloonu a připravujeme i přístupovou cestu k WC. Je zakoupena dlažba, obklady i lazura na natření dřevěné časti Saloonu. Po letním provozu musíme zkontrolovat, opravit a natřít mobiliář, vyměnit ubrusy. Do výpůjčky jsme dostali nové pozemky a plánujeme vybudování malé přírodní naučné stezky „Příroda na Malé skále“ ve vrchní části areálu za chatkami s různými naučnými a pocitovými prvky pro děti i dospělé. Plánujeme vybudovat nové oplocení u ohniště a hlavní brány.

Co nás čeka v roce 2024:

Sheriff XPC zmocnil k organizaci propagačních jízd a doprovodného programu oslav 40. ročníku Pony Expressu v Suchdole nad Odrou v roce 2024 spolek s právní subjektivitou WESTERN KLUB.

Děkujeme, že nás v našem snažení podporujete a účastníte se naších akci a brigád.

Fota z průběhu rekonstrukce jsou na :  
https://westernklub.rajce.idnes.cz/0000_-_REKONSTRUKCE_Arealu_Mala_skala%2C_Kletne_100%2C_Suchdol_nad_Odrou/

 

8.5.2021 - UŽ SE RÝSUJE NOVÉ OPLOCENÍ

POST OFFICE PONY EXPRESS č.21 

 „Post Office Pony Expressu č.21“ s mini historií Pony Expressu.

Tato Post Office by se měla stát atrakcí pro turisty a cykloturisty, byla slavnostně otevřena k 35. výročí Pony Expressu 23.8.2019.

- dokončení venkovního posezení před Saloonem položením dlažby, vysazením živého plotu a obložením dětského koutku dřevem.

 

31. 4. 2018  Brigáda - „V zimě bude teplo“
Děkujeme městysi Suchdol nad Odrou za dřevo a všem, kteří nám přišli pomoci dřevo nařezat, poštípat, a nakonec i uložit.

https://westernklub.rajce.idnes.cz/000_-_31.3.2018_1._brigada_Western_klubu_v_roce_2018_na_Male_skale_Kletne/

14. 4. 2018 Česko uklízelo a Western klub se zapojil
Počasí nám přálo a sešlo se nás nad očekávání, zapojili se i noví členové přátelé WK.
Uklidili jsme okolí a les kolem přehrady Kletné a prostory kolem cesty od rozhledny Pohoř až po Malou skálu. Nasbírali jsme spoustu pytlů pohozeného odpadu, nejvíce petky, alobaly z letních grilovaček, rozbité lahve, železný šrot, pneumatiky, boty a spousty papírů, špačků cigaret, papírových kapesníků atd.  Děkujeme všem kamarádům, kteří se akce zúčastnili.

https://westernklub.rajce.idnes.cz/000_-_14.4.2018_Republikova_akce_Uklid_cesko_i_Western_klub_se_zapojil/

Kromě pravidelné činnosti dle kalendáře akcí Western klub nadále rekonstruuje objekt Kletné 100 na Malé skále.
13.-14. 4. 2018 jsme měli další velkou brigádu, která začala v pátek pokládáním venkovních drenáží a v sobotu pokračovala úpravou terénu pro venkovní posezení, izolací opěrné stěny svahu, uvnitř objektu se pracovalo na nových odpadech, rozvodech topení a vody. Na parkovišti a ve spodní části areálu Malé skály se řezalo a odváželo dřevo na topení. Nakonec není třeba popisovat práce, které se dělaly, raději se podívejte na fotky z akce ve fotogalerii na www.westernklub.cz

https://westernklub.rajce.idnes.cz/000_-_13-14.4.2018_2._brigada_Western_klubu_na_Male_skale_Kletne/
 

I V ROCE 2017 ÚSPĚŠNĚ SVÉPOMOCNĚ REKONSTRUUJEME

 

V roce 2017 jsme pokračovali v rekonstrukci objektu v areálu Malá skála. Svépomocně jsme vyrobili a vsadili dřevěná okna, okenice, vyměnili ve staré zděné části luxferová okna za plastová, je hotový přední i zadní štít, vybudován komín, částečně upravený terén a postavená opěrná zídka proti sesuvu břehu, osvětlilo se zápraží. Uvnitř je pořízena na steny parozábrana, zateplení skelnou vatou, natáhla se nová elektroinstalace, provedlo se vnitřní obložení palubkami. Podlaha je zateplená a položená krytina. Jsou vyrobené přední i zadní stylové dveře a lítačky, schodiště s balkonem, nové osvětlení, bar na obsluhu, krbová kamna s výměníkem a radiátory do celého objektu. Částečně byly zrekonstruovány vodní řády a odpady. Na základě těchto dokončených prací mohl být objekt předběžně zkolaudován.

Část materiálu nám hradil Městys Suchdol nad Odrou, další finanční prostředky jsme získali od sponzorů a dárců. Na rekonstrukci objektu jsme použili i kompletní výdělek z ročních akcí Western klubu. Veškeré práce členové a přátelé WK dělají bez nároku na mzdu, takto bylo odpracováno již cca 3500 brigádnických hodin.

V příštím roce plánujeme další práce na rekonstrukci objektu, t.j. dokončení místnosti v patře nad bývalým objektem kiosku (klubovna a knihovna), výrobu zábradlí, opravu odpadu, nákup obkladů a sanitárního vybavení, vybavení kuchyně, pokládku nové podlahy ve zděné časti budovy, vybudování WC pro veřejnost z bývalé vodárny a konečně i úpravu celého okolí v areálu Malá skála.

 

DĚKUJEME DÁRCŮM, KTEŘÍ NÁS JIŽ PODPOŘILI:

Jaroslavu a Dagmar Pantálkovým, Agrosumaku a.s., Bohemia Crystal - Renatě Caletkové, PONY EXPRESS p.s., Hance a Stanislavu Kutějovým,  Marii a Františkovi Bernoldovým, Martinu Hvězdovi a Radce Presové, jezdcům -  Pony Expressu, Jaroslavu Pohořelskému, Městu Odry, MUDr. Zdeňku Přecechtělovi, Veronice Staňkové, manželům Svobodovým, Rárovým, Valovým, Tošovským, Jaroňovým, Jaroslavu Zezulčíkovi, Petru Bartošíkovi, Mirkovi Graclíkovi, Jirkovi Klichovi, panu Mitašovi, ROMOTOPU s.r.o., také všem členům, kamarádům a přátelům Western Klubu.

 

Pokud byste nás chtěli také podpořit darem na rekonstrukci,

naše číslo účtu je: PS -  232678662 / 0300

Za Western klub Ludmila Tošovská

 

 

 
 
 
WESTERN KLUB BILANCUJE
Western klub a jeho svépomocná rekonstrukce areálu Malá skála s klubovnou Western klubu, klubem pro členy a přátele Western klubu s občerstvením, klubové prostory pro Dětský Western klub a poštovní stanice Post Office Pony Express č.21:
Kdo projekt financuje?
Městys Suchdol nad Odrou nám v roce 2016 poskytl návratnou finanční půjčku 350 tisíc, za které jsme nakoupili stavební dřevo na přístřešek, střechu a okna, krytinu na střechu a palubky na obklady.
 
Za peníze, které jsme získali od sponzorů a z výtěžku akcí pořádaných WK ve výši cca 322 tisíc, jsme nakoupili materiál na zateplení objektu, materiál na podlahu, zaplatili jsme tesařské, klempířské a elektrikářské práce.
 
Na rekonstrukci objektu Kletné 100 a úpravách areálu Malá skála se dosud odpracovalo neuvěřitelných dobrovolnických 3500 hodin. 
Na úpravách a rekonstrukci se podílelo v roce 2016 velké množství kamarádů z WK a Klubu přátel WK, největší dík za to, jak stavba roste, patří hlavnímu koordinátorovi stavby Miloši Lacinovi, který se denně věnuje objektu po stránce stavební i dodavatelské, neúnavným pracovníkům Ottovi Maderovi a Staňovi Kutějovi, který mimo jiné vyrobil do objektu originální westernová okna. Velký dík patří i dalším, kteří zde nezištně odpracovali velmi mnoho hodin, Josefu Havrlantovi, Jardovi Dubovému, Ládíkovi Řeháčkovi, Vencovi Honešovi. Nesmím zde zapomenout ani na Martu Matulovou, Jiřku Jaroňovou a Zdeňku Lacinovou, které se starají, aby naši dobrovolníci měli hodně sil a vaří jim.
Co už je hotové? 
Z venku to již sami vidíte, uvnitř se neustále i v zimě pracuje. Je provedeno zateplení skelnou vatou včetně parozábran, natažena nová elektroinstalace, jsou vsazena nová originální westernová okna, strop a zdi se obkládají palubkami, připravuje se zateplení a kostrukce podlahy. Kromě elektroinstalace se toto vše realizuje svépomocně bez nároku na mzdu.
A co nás ještě čeká? 
Kromě pravidelné činnosti dle kalendáře akcí na rok 2017 je cílem WK nadále budovat zázemí na Malé skále a dokončit rekonstrukci objektu Kletné 100. V roce 2017 nás tedy čeká:
 
- výroba dveří, zádveří, schodiště s balkonem, zateplení podlahy a položení krytiny, krbová kamna s komínem 
- původní zděnou již 30letou část objektu čeká nový kabát, výměna nefunkčních oken, zmodernizování kuchyně dle požadavků hygieny, dát do pořádku nefunkční, pravděpodobně ucpané odpady a zmodernizovat WC.
 
- upravit přírodní areál Malé skály a vytvořit přírodní amfiteátr
 
- zřídit první poštovní stanici PE v ČR „Post Office Pony Expressu č.21“ s mini historií Pony Expressu, která bude zároveň sloužit jako provozní zázemí Western klubu. 
Post Office Pony Expressu by se měla stát atrakcí pro turisty a cykloturisty a přispět tak k zajímavosti regionu.
 
- pro Dětský Western klub vybudovat letní zázemí v týpí s přírodní naučnou stezkou
 „Příroda na Kletné“, vybudovat dětský koutek s posezením.
Ano, nastavili jsme laťku hodně vysoko, ale když už jsme se do toho pustili, tak i s vaší pomocí to určitě dokážeme! Držte nám palce a pokud to půjde, pomozte nám :-) 
I když se to nezdá, pomáháte nám i tím, že chodíte na naše akce, zisk z akcí je plně použit na budování Malé skály. Takže děkujeme :-)
Pokud byste nás chtěli podpořit finančně, naše číslo účtu je: 232678662 / 0300
 
                                                                                                   Za spolek Western klub Lidka
WESTERN KLUB BILANCUJE ROK 2016
Western klub a jeho svépomocná rekonstrukce areálu Malá skála s klubovnou Western klubu, klubem pro členy a přátele Western klubu s občerstvením, klubové prostory pro Dětský Western klub a poštovní stanice Post Office Pony Express č.21:
Kdo projekt financuje?
Městys Suchdol nad Odrou nám v roce 2016 poskytl návratnou finanční půjčku 350 tisíc, za které jsme nakoupili stavební dřevo na přístřešek, střechu a okna, krytinu na střechu a palubky na obklady.
 
Za peníze, které jsme získali od sponzorů a z výtěžku akcí pořádaných WK ve výši cca 322 tisíc, jsme nakoupili materiál na zateplení objektu, materiál na podlahu, zaplatili jsme tesařské, klempířské a elektrikářské práce.
 
Na rekonstrukci objektu Kletné 100 a úpravách areálu Malá skála se dosud odpracovalo neuvěřitelných dobrovolnických 3500 hodin. 
Na úpravách a rekonstrukci se podílelo v roce 2016 velké množství kamarádů z WK a Klubu přátel WK, největší dík za to, jak stavba roste, patří hlavnímu koordinátorovi stavby Miloši Lacinovi, který se denně věnuje objektu po stránce stavební i dodavatelské, neúnavným pracovníkům Ottovi Maderovi a Staňovi Kutějovi, který mimo jiné vyrobil do objektu originální westernová okna. Velký dík patří i dalším, kteří zde nezištně odpracovali velmi mnoho hodin, Josefu Havrlantovi, Jardovi Dubovému, Ládíkovi Řeháčkovi, Vencovi Honešovi. Nesmím zde zapomenout ani na Martu Matulovou, Jiřku Jaroňovou a Zdeňku Lacinovou, které se starají, aby naši dobrovolníci měli hodně sil a vaří jim.
Co už je hotové? 
Z venku to již sami vidíte, uvnitř se neustále i v zimě pracuje. Je provedeno zateplení skelnou vatou včetně parozábran, natažena nová elektroinstalace, jsou vsazena nová originální westernová okna, strop a zdi se obkládají palubkami, připravuje se zateplení a kostrukce podlahy. Kromě elektroinstalace se toto vše realizuje svépomocně bez nároku na mzdu.
A co nás ještě čeká? 
Kromě pravidelné činnosti dle kalendáře akcí na rok 2017 je cílem WK nadále budovat zázemí na Malé skále a dokončit rekonstrukci objektu Kletné 100. V roce 2017 nás tedy čeká:
- výroba dveří, zádveří, schodiště s balkonem, zateplení podlahy a položení krytiny, krbová kamna s komínem 
- původní zděnou již 30letou část objektu čeká nový kabát, výměna nefunkčních oken, zmodernizování kuchyně dle požadavků hygieny, dát do pořádku nefunkční, pravděpodobně ucpané odpady a zmodernizovat WC.
- upravit přírodní areál Malé skály a vytvořit přírodní amfiteátr
- zřídit první poštovní stanici PE v ČR „Post Office Pony Expressu č.21“ s mini historií Pony Expressu, která bude zároveň sloužit jako provozní zázemí Western klubu. 
Post Office Pony Expressu by se měla stát atrakcí pro turisty a cykloturisty a přispět tak k zajímavosti regionu.
- pro Dětský Western klub vybudovat letní zázemí v týpí s přírodní naučnou stezkou
 „Příroda na Kletné“, vybudovat dětský koutek s posezením.
Ano, nastavili jsme laťku hodně vysoko, ale když už jsme se do toho pustili, tak i s vaší pomocí to určitě dokážeme! Držte nám palce a pokud to půjde, pomozte nám :-) 
I když se to nezdá, pomáháte nám i tím, že chodíte na naše akce, zisk z akcí je plně použit na budování Malé skály. Takže děkujeme :-)
Pokud byste nás chtěli podpořit finančním darem, naše číslo účtu je: 232678662 / 0300, do zprávy napíšte jméno a číslo mobilu a my se s vámo spojíme.
 
 Za spolek Western klub Lidka Tošovská, předseda
 
 
 
 
Únor 2017
Leden2017
 

15.10.2016 

 
Brigáda 8.10.2016
Stav k 24.9.2016
 
Stav k rekonstrukce k 19.9.2016
 

Jak Pony Express prostřednictvím Western klubu získal stálou stanici Post Office Pony Express a Western klub stálé zázemí pro pořádání každoročních akcí:
Pony Express, který má sídlo v Suchdole nad Odrou, má za sebou velmi dlouhou historii. Od svého vzniku v roce 1985 prošlo Pony Expressem desítky westernových jezdců ze Suchdolu nad Odrou a okolí a ze skromného podniku se časem stala evropská záležitost – Evropský Pony Express.
Přes tento vývoj zázemí Pony Expressu v Suchdole nad Odrou stagnovalo, soustředilo se na stálou expozici Pony Expressu v místním muzeu, ale zázemí pro pořádání akcí bylo „živelné“. Velmi chyběl stálý poštovní úřad, členové Pony Expressu se setkávali na různých místech, doposud se nepodařilo získat žádný uspokojivý prostor do trvalého užívání.
Na počátku se členové Pony Expressu v Suchdole nad Odrou scházeli na ranči u pana Bohumila Kašpárka, v prostorech bývalé hasičárny a v Kulturním domě. V roce 2013 byla prostřednictvím Western klubu, který má Pony Express jako svou nedílnou organizační součást, získána v bývalých provozovnách první oficiální klubovna. Klubovna sloužila ke schůzkám členů WK a Pony Expressu, také jako sklad inventáře WK a Pony Expressu. Pro setkávání s přáteli Western klubu a při pořádání větších akcí bylo nutné stálé stěhování do pronajatých prostorů na Sokoláku nebo v Kulturním domě.
Situace byla pro pravidelnou činnost Western klubu a Pony Expressu velmi náročná, často až neúnosná, proto se WK snažil společně s městysem Suchdol nad Odrou najít trvalé řešení otázky prostor pro činnost WK a Pony Expressu. Situace nazrála v tomto roce, klubovnou a stálým místem pro pořádání akcí WK a Pony Expressu by se měla stát Stanice Pony Expressu č.21 s klubovnou spolku v objektu bývalého kiosku u Kletenské přehrady. Pro tento záměr byla zpracována dle požadavků členů Pony Expressu a Western klubu studie Stanice, která by měla nejen vyhovět provozním požadavkům pro akce PE a WK, ale stát se i další turistickou zajímavostí Suchdolského regionu.
Koncepce stanice s hlavním požadavkem na westernový styl, 
který bude v souladu s přírodním areálem Malá skála, 
se skládá ze tří základních funkčních bloků
Stará zděná část budovy s možností využití pro prodej občerstvení i pro turisty, se zázemím kuchyně, skladu, WC, kanceláře. Je zde dostatečný prostor pro zřízení poštovního úřadu PE z čelní strany objektu směrem k cestě.
 
Klubovna WK bude umístěna v podkroví objektu. Vzhledem k charakteru využívání nebude klubovna celoročně vytápěná, ale je uvažováno v případě potřeby jen s jejím rychlým vytápěním lokálním topidlem.
 
Nově vybudovaná levá část objektu pro letní i zimní provoz je dle zpracované koncepce prostor ve velikosti cca 10x10 m, s možností využití i v zimě s lokálním topením pomocí krbu s výměníkem, kterým by se vyhřívala i zděná část budovy. Tento prostor bude sloužit jako shromažďovací pro akce PE a WK, zároveň dle požadavků po dohodě s městysem Suchdol nad Odrou i pro veřejnost.  

 

Úprava zakladové desky 2016


Úprava areálu Malá skála 2015