WESTERNOVÁ EXPOZICE PONY EXPRESSU

03.02.2010 22:48

Vzpomínka na kovboje

V Suchdole nad Odrou byla dne 13.5.2006 slavnostně otevřena v Muzeu městyse nová westernová expozice. Stalo se tak na počest nedožitých 80-ti let moravského kovboje Bohumila Kašpárka alias HOSPODÁŘE, který se stal legendou ještě za svého života. Tato poutavá expozice mapuje nejen počátky westernového ježdění v Suchdole n.O. a dění na ranči „Zlámaná podkova“, ale i počátky a současnost Československého Pony Expressu. Je průřezem historie westernového stylu života od roku 1945 až do dnešních dnů, kdy se Suchdol n.O. stává pro mnohé centrem westernového dění u nás. Tuto zajímavou expozici pro veřejnost připravili společně nadšenci z řad Klubu přátel Suchdolu n.O., Pony Expressu a westernových příznivců za velkého přispění městyse Suchdol n.O.
Mimo Western a Pony express má návštěvník Muzea městyse možnost se seznámit i s vlastní historií Suchdolu n.O. a pro zájemce o válečnou historii je zde k vidění poutavá vojenská expozice mapující období let 1914 -1945.

 

Popis k fotkám v příloze:
1) Hospodář
2) jezdecké začátky na koze - Valašsko (tuto fotku Hospodář nosil v  legitimaci jezdce P.E.)
3) ...s kamarádem Duchem na ranči v Suchdle n.O.
4) ...s kamarády "koňáky"
5) na vandru
6) "Tohle je přepadení!" (70-tá léta minulého stol.)
7) při práci "v civilu" (Drobné provozovny MNV Suchdol n.O.)
8) na letišti v Praze-směr USA (1990)
9) dojezd "mezikontinentálního" Čs.Pony Expressu v Suchdole n.O. v r.1990 - foto s americkými jezdci
10) poslední rozloučení s Hospodářem na jeho ranči "Zlámaná podkova"- 21.1.2006
11-14) otevření Westernové expozice v Suchdole n.O.- 13.5.2006
15) Hospodářův pomníček u "Stříbrného jezírka"
16) pamětní deska na "Jestřábí skále"- camp T.O.Jestřáb Suchdol n.O. - častý cíl Hospodářových vyjížděk
17-20 ) Hrob na místním hřbitově
21-22) kamarádi - vzdávají každý rok hold na Hospodářova stezce u Stříbrného jezírka
23-28) 20 ročník Pony expressu - jezdci byli ocenění
29)  pamětní skála k 20. ročníku Pony Expressu

 

 

 


Muzeum městyse Suchdol n.O.   WESTERNOVÁ EXPOZICE

Prohlídka: pondělí – pátek  (8.00 – 12.00 hod.)
informace a průvodce v Klubu kultury (vedle budovy muzea)

Prohlídka v jiném termínu po dohodě - tel. 556 736 317,
klub.kultury@suchdol-nad-odrou.cz

Bližší informace možno získat i na Úřadě městyse – tel. 556 770 101

 


Hlavní texty z westernové expozice:

Suchdol n.O. – „zdivočelá země“

Poválečné období a osídlování území „německých“ Sudet novým českým obyvatelstvem v mnohém připomínalo průkopnickou a dobrodružnou dobu osídlování amerického Západu. Ne jinak tomu bylo i Suchdole n.O. v roce 1945. O zbraně tu nebyla nouze a různé potyčky a „přestřelky“ zde byly téměř na denním pořádku a nikdo si nebyl jist svým životem.
Byla to doba plná zvratů a nepokojů, kdy původní německé obyvatelstvo bylo připravováno k odsunům, tzv. čeští „zlatokopové“ zde podnikali své nájezdy s vidinou rychlého a hlavně bezpracného zbohatnutí, byla to však i doba nových nadějí osídlenců přicházejících z různých koutů vlasti, kteří to s osudem obce mysleli vážně a hledali v Suchdole n.O. svůj nový domov. V létě 1945 se zde z Valašska stěhuje i rodina Kašpárkových. Na usedlosti č.p. 54 (367), později známé jako „Ranch ZLÁMANÁ PODKOVA“, se tak pomalu začínají naplňovat klukovské sny a romantické představy o „Divokém západě“ Bohumila Kašpárka zvaného Hospodář, který svým založením byl od přírody snílkem a jeho láska ke koním a přírodě se stala jeho největší životní láskou.

Bohumil Kašpárek alias HOSPODÁŘ se narodil 13. května 1926 v Jasence u Vsetína.
Od dětství byl v rodinném hospodářství vychováván spolu se svými sourozenci k práci v zemědělství, ke vztahu ke koním a přírodě. Po škole konec války prožívá na nucených pracích pro „Německou říši“. V létě 1945 přichází spolu s rodinou do Suchdolu n.O., která se usazuje na statku č.p. 54. V letech 1948-50 absolvuje vojenskou základní službu v Čs.armádě u jezdectva v Olomouci. Po vojně se věnuje práci na statku a volné chvíle tráví s kamarády na koních a romantických vandrech v přírodě ve stylu „Divokého západu“. Ovlivněn trampingem,  dobrodružnou literaturou a filmovými westerny se tak vlastně stává zakladatelem a nestorem westernového ježdění u nás.
Westernová romantika v sedle

I v těžkých časech po komunistickém puči v roce 1948 a následujících letech totalitního režimu zůstává westernová romantika hluboko zakořeněna v dobrodružných srdcích toužících po svobodě a volnosti v lůně přírody.
Podobně jak tomu bylo u trampského hnutí, tak i westernové vyjížďky na koních zde získávají své příznivce. I když v socialistické společnosti je jakýkoliv projev „amerikanismu“ tvrdě postihován – má přece jen to nejvíce „zakazované ovoce“ tu nejlepší chuť!

Vzhůru na Západ!

I když pod dohledem komunistického režimu a za problémů, které následně hrozily, se vyráží „do světa“- za hranice obce na první veřejná vystoupení s přepady dostavníků a přestřelkami pistolníků, různé tzv.“propagační jízdy“, letní koňařské velké vandry a podobně. Kupodivu i tento „americký“ styl života si nachází v socialistické společnosti své místo při výročních oslavách , sportovních a jiných společenských akcích. Nachází si své příznivce dokonce i mezi členy KSČ a stranickými funkcionáři - vše se tak děje s vědomím toho, že „KDO SI HRAJE NEZLOBÍ“.

Ranch ZLÁMANÁ PODKOVA

Romantiku v koňském sedle postupně objevují nejen trampové, příznivci a milovníci koní a westernového ježdění, ale i tzv.“pražáci“ -lidé od filmu a televize. V 70-tých letech 20.století objevuje v Suchdole n.O. Hospodáře a ranč Zlámanou podkovu i westernový fanda Jaroslav Čvančara – muzikant, kapelník skupiny TAXMENI (dříve KRAJÁNCÍ), spisovatel, historik a filmový nadšenec v jedné osobě spolu s členy kapely Hospodáře takříkajíc „objevují pro veřejnost“. V roce 1975 se zde natáčí dnes již legendární první „veřejný“ film „MORGANOVA BANDA“, následovala „GROTESKA“ a v roce 1981 film „HODPODÁŘ“, který dokonce získává ocenění v celostátní soutěži amatérských filmů v Benátkách n.J. Následují další filmové a televizní dokumenty jako např. „Pony Express aneb jak mě potkala Amerika“(1990), Narozeniny (1997), Kovbojové z Moravy (2003) a další. Do dnešních dnů se rovněž dochovaly i unikátní filmové záznamy na 8 mm kameru z 1.poloviny 60-tých let, které jsou dokladem začátků westernového ježdění u nás.
Hospodář- skromný a nenápadný moravský kovboj ve Suchdolu n.O. se tak stává natolik výraznou a známou osobou, že ho zde navštěvují nejrůznější celebrity jako např. Miroslav Šimek, Viktor Sodoma, Václav Neckář, zpěvačka Milena Soukupová, moderátor Jan Rosák atd.
Jeho přáteli se stávají režisér JUDr. Josef Vondráček, režisérka čechoameričanka „Barbara“ Jaroslava Vošmiková, herec a představitel Limonádového Joe – Karel Fiala, herec Jaroslav Štercl a mnoho dalších.
„Kovbojský život“ si zde vyzkoušel a oblíbil i známý dětský herec Tomáš Holý, který zde v 80-tých letech tradičně trávil prázdniny a dával dokonce přednost „suchdolskému ranči“ před dovolenou v zahraničí.
Spolu s Taxmeny do Suchdolu n.O. přichází i Jindřich Bílek, který později spolu se zdejšími „divokými jezdci“ stojí u zrodu Československého Pony Expressu, tak jak ho známe dnes. Hospodářovi se tak v roce 1990 plní jeho velký životní sen o Americe, kdy má možnost si projet celou trasu legendárního amerického Pony Expressu a okusit práci kovboje na originál americkém ranči.

Hospodář svým životním stylem a svobodným pohledem na svět ovlivnil hned několik generací lidí toužících po volnosti a nevšedních zážitcích, které byly dříve jakýmsi únikem ze „socialistické společnosti“ nebo z dnešní uspěchané doby.

 

Petr Bartošík – Klub přátel Suchdolu n.O.  (Muzeum městyse Suchdol n.O.)