18.8.2012 - Westernové závody s dostihem na 1/4 "míle" v Suchdole nad Odrou

"Miluješ-li koně, je to doživotně. Je to nemoc, na kterou není žádný lék."

Je pátek 17.8.2012 a na Sokoláku v Suchdole nad Odrou vrcholí přípravy na sobotní Westernové závody spojené se sběrem a odvozem pošty 28. ročníku jízdy Pony Expressu. Členové a přátelé Western klubu vytvářejí poštovní zázemí Pony Expressu, v klubovně kynologů se instaluje kuchyň Western klubu, staví se stánky, z Kunína se naváží lavice pro diváky, ohrazují se startovní a parkovací plochy ... prostě spousta práce, aby v sobotu všechno "klaplo". Konečně je možné posedět a doladit poslední organizační záležitosti závodu.

A hajdy dom, vyspat se na zítřek :-)

Sobota ráno, krásné počasí a na Sokoláku velké hemžení. Marta s Lidkou dělaly poslední kontrolu, jestli všechno funguje a už se to sjíždělo a scházelo. Jezdci se prezentovali, losovala se startovní čísla. Cca ve 14 hodin byl odstartován první závod, "klíčová dírka", který se jel dvoukolově, aby si jezdci mohli vyzkoušet záludnost této disciplíny a v druhé jízdě si vylepšit umístění. Diváků se sešlo nad očekávání a tak někteří závodníci měli i mohutnou diváckou podporu. Druhým závodem byl slalom, jezdci předváděli opravdové show, řekl bych, že někteří by mohli z fleku do filmu na Barrandov mezi kaskadéry :-) Následovaly barely a "sranda závod" s kartonovým koněm, který byl dotován lahví whisky. Přes domluvy startéra tento závod obsadily z 99% naše krásné dámy, z řad mužů se zúčastnil pouze jediný zástupce, který díky "záludně podražené" noze skončil v poli poražených. Láhev whisky si odnesla spokojená vítězka a blížil se finálový závod - Dostih. Byla vyhlášena delší přestávka, aby si koně odpočinuli a závodníci se mohli posilnit dle svého zvyku a přesvědčení :-) V přestávce nás bavil bičař "Vlče", diváci měli možnost "pokecat" s přáteli, pivo teklo proudem (díky tomu Pepa Ležák spokojeně potahoval ze svého veržinka). Dostih se jel na louce Agrosumaku (děkujeme za její pokosení a poskytnutí k závodu), která má ideální rovnou plochu právě pro tento závod. Cílový čas hlídaly dvoje stopky, signalizace start - cíl byla pomocí praporků. Jak se později ukázalo, tady se podcenilo zřetelné označení jezdců startovními čísly, čísla na koních byla příliš malá a za jízdy se otáčela. Příští rok budou mít závodníci při dostihu velká čísla na těle. Po ukončení dostihu, což byla poslední startovní dicsiplína, přišlo vyhlašování vítězů jednotlivých závodů, jezdci byli odměňováni poháry a kokardami. Vrcholem  závodů bylo vyhlášení celkového vítěze Westernových závodů Suchdol nad Odrou 2012, stala se jím Kateřina Jurajdová a odnesla si krásné westernové sedlo ze Zooproduktu Týniště n/O, které bylo hlavní cenou závodů.

Celý den v Post Office Pony Expressu probíhal prodej a příjem pohlednic od diváků k odeslání koňskou poštou Pony Express (jen pro zajímavost, ze Suchdolu n.O. bylo letos koňskou poštou (poštou v sedle) odesláno směrem na Slovensko cca 500 pohlednic a směrem do Polska cca 290 pohlednic, více na www.ponyexpress.cz). K převzetí pošty přijeli jezdci Pony Expressu Jan Valchář a Miloš Lacina, postmaster Tereza Servátková jim poštu předala v sedlových brašnách.

Tím byl ukončen oficiální program a taneční skupina "Country holky z Kletné" zahájily volnou zábavu s programem. K tanci a poslechu hrála do ranních hodin skupina GiGi Band Ostrava.

Akce se vydařila, díky pořádajícímu Western klubu o.s., díky pěknému počasí a velké návštěvnosti diváků, díky sponzorům firmám PAMET s.r.o, NC lines.r.o., Unistad spol. srov.o., Jirka Bartoň, Cyklo Kramoliš, Rege Morčinko a hlavně díky městysi Suchdol nad Odrou, kterému děkujeme za všestrannou podporu.