6. ročník Westernových závodů na Kletné,
aneb jak jsme se po 5 letech zase vrátili k přehradě.

Jak už to bývá a když se tomu člověk nebrání, vrací se věci do starých dobrých kolejí, které z nějakých důvodů dříve opustil. Díky za to a tak i 32. jízda Evropského Pony Expressu se opět vrátila do romantického prostředí kletenské přehrady u Suchdolu nad Odrou. Při této příležitosti se již tradičně konal již. 6. ročník Westernových závodů s dostihem na ¼ míle.

Sobotní den 13.8. začal pro mnoho z nás již ve 4 hodiny ráno, kdy zástupci Pony Expressu vyrazili na Beskydy na hraniční přechod Bumbálka.
Tady se přebírala od slovenských jezdců Pony Expressu pošta a odstartovala se česká část PE
Moravská východní větev Pony Expressu přivezla poštu do Suchdolu nad Odrou cca ve 13.45 hodin. Souběžně v tuto dobu dorazila pošta z Polska, kterou dovezli jezdci Moravské severní větve. Přijetí všech jezdců diváky bylo velmi přátelské, jsme rádi, že se i tady vrací atmosféra z prvních ročníků, kdy nejen pro jezdce, ale i pro diváky byla pošta Pony Expressu nebývalým romantickým zážitkem. Po převzetí a doplnění nové pošty postmastery Pony Expressu vyrazili jezdci Moravské západní větve na svůj úsek. Letošní pošta Pony Expressu končila svou pouť v Rütenbrocku na německo-holandských hranicích. Tolik tedy k Pony Expressu

Vraťme se na kletenskou přehradu, kde to ve vznikajícím novém areálu Malá skála žilo takzvaně od božího rána. Pečlivě připravený areál na louce pod hrází s pódiem a velkým společenským stanem pro návštěvníky se začal plnit již kolem desáté hodiny, kdy začala i registrace závodníků. Všude bylo plno smíchu, vítání a dobré nálady, není se co divit, počasí bylo nádherné a setkání kamarádů „westerňáků“ ani jiné být nemůže.
Nikomu nevadilo posezení v rozestavěné Poštovně Pony Expressu, která bude první v České republice, naopak všichni obdivovali jaká vzniká v Suchdolu krásná westernová dominanta a pochvalovali práci stavitelů. Program dne začal po odjezdu posledních jezdců PE s poštou, byl oficiálně zahájen 6. ročník Westernových závodů s dostihem. Závody se dělily na 4 disciplíny, klíčová dírka, barely, slalom a dostih na ¼ míle. Jezdci a koně byli jako vždy výborní, dávali do toho všechnu sílu i umění, a tak se závody jako vždy staly pro diváky velmi atraktivní. Po ukončení každé disciplíny byli vždy vyhlašováni vítězové a odměňováni hodnotnými cenami. Konečnou disciplínu Dostih na ¼ míle bylo nutno přesunout na pole Agrosumaku, aby bylo dosaženo potřebné délky dostihu. Takže i diváci si zasportovali a v pohodě si zaskákali přes příkop u silnice, ale stálo to za to, protože závod byl napínavý do poslední chvíle.

vysledy_westernove_zavody_2016.pdf (282,3 kB)

Slavnostním vyhlášením absolutního vítěze závodů, který získal westernové sedlo, na rok putovní Pohár starosty Suchdolu nad Odrou, krásný klobouk firmy Tonak, kvalitní krmivo pro koně z firmy Nutrin Dobruška a poukázku do Aiwa shopu s jezdeckými potřebami závody skončily a program odpoledne pokračoval zábavným programem. Vystoupili manželé Rárovi v koncipovaném programu, Jiří Vlče Martínek s biči, proběhly ukázky záchranářů. Zapojily se i děti v soutěžích chytání do lasa, přetahování lanem a v závodech s dřevěným koníkem. Odpolední program hudebně doprovázela skupina OK Country z Valašského Meziříčí a slovem vše vtipně doprovázel moderátor Ríša Ehler. Příjemnou a humornou tečkou celého programu byl slalom mezi barely s dřevěnými koníky pro děti o lízátka a pro „dospěláky“ o láhev Tequily. Potom už následovala volná zábava na tanečním parketu a pod velkým společenským stanem za doprovodu country-rockové kapely TRB z Ostravy. Večer po setmění nám ještě zpestřil svým skvělým vystoupením s ohni Jirka Vlče Matínek.
Co na závěr? Děkujeme za krásné počasí, děkujeme všem, kteří přišli a podpořili Western klub v našem snažení a vlastně i finančně při stavbě Poštovny Pony Expressu, na kterou jdou vydělané finanční prostředky. Děkujeme všem sponzorům, děkujeme za dobrovolné příspěvky do kasičky na stavbu Poštovny, děkujeme za dar 10000,-Kč předaný v průběhu programu od jezdce Pony Expressu. Věřte nám, že to všechno nám pomáhá, aby se westernová První poštovna Pony Expressu v areálu Malá skála na Kletenské přehradě brzy dostavěla a sloužila nám všem pro potěšení i zábavu.


Na fotogalerii ze závodů se můžete podívat na stránku https://westernklub.rajce.idnes.cz/.

                                                                                              Pohledem fotografa Jarka člena Western klubu